Super Teacher Worksheets

6th Grade Common Core: 6.RP.3b

Common Core Identifier: 6.RP.3b / Grade: 6
Curriculum: Ratios And Proportional Relationships: Understand Ratio Concepts And Use Ratio Reasoning To Solve Problems.
Detail: Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
4 Common Core State Standards (CCSS) aligned worksheets found:
Find the unit rate for each group. 15 questions on this page. Example: 4 burgers for $12 -> $3 per burger.
Level:
Common Core
Multiple Versions Available
Preview File
Members can add this to their file cabinet
Calculate the unit price for each word problem. Then determine which is the better buy.
Level:
Determine the unit rate for each problem. This intermediate version includes decimals and fractions.
Level:
Read each word problem. Find the unit rate. This basic-level worksheet does not include decimals.
Level:
Please Log In to Super Teacher Worksheets
Username:
Password:
Can't remember your password?
Not a member yet? Join Today!
Become a Member
Social Media
Follow Us
facebook
Twitter
Pinterest
Instagram
Not a Member?
For complete access to thousands of printable lessons click the button or the link below.
© 2025 Super Teacher Worksheets

PDF with answer key:

PDF no answer key:

Common Core Alignment
Preview