6th Grade Common Core: 6.RP.2
Common Core Identifier: 6.RP.2 / Grade: 6
Curriculum: Ratios And Proportional Relationships: Understand Ratio Concepts And Use Ratio Reasoning To Solve Problems.
Detail: Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b =? 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, "This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar." "We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger."1
7 Common Core State Standards (CCSS) aligned worksheets found:
Answer each question about ratio. This page contains a series of intermediate-level word problems.
Level:
Filing Cabinet
Logged in members can use the Super Teacher Worksheets filing cabinet to save their favorite worksheets.
Quickly access your most used files AND your custom generated worksheets!
Please login to your account or become a member and join our community today to utilize this helpful feature.
Finding Unit Rate FREE
Find the unit rate for each group. 15 questions on this page. Example: 4 burgers for $12 -> $3 per burger.
Level:
Calculate the unit price for each word problem. Then determine which is the better buy.
Level:
Look carefully at each picture and answer the question about the ratio of objects. Write each ratio three different ways.
Level:
Determine the unit rate for each problem. This intermediate version includes decimals and fractions.
Level:
This worksheet has a picture of dogs, cats, turtles, and birds. Write ratios in the table to compare the number of each animal.
Level:
Read each word problem. Find the unit rate. This basic-level worksheet does not include decimals.
Level: